Continuăm rezumatul etapei 12 din Premier League, început aici, cu cele 5 partide rămase:

• Sunderland vs Hull
  • Watford vs Leicester
  • Tottenham vs West Ham
  • Middlesbrough vs Chelsea
  • West Brom vs Burnley

Sunderland vs Hull 3-0

Goluri: Defoe (34′, pasator Watmore), Anichebe (62′, pasator van Aanholt și 84′, pasator Defoe).

Meciul victimelor de serviciu din Premier League a fost tranșat extrem de clar de Sunderland. Anichebe (3 goluri și o pasă decisivă în ultimele două meciuri), care înainte de etapa trecută înscrisese ultima oară în Mai 2015, pare să fie soluția lui Moyes pentru atacul Pisicilor Negre, unde veteranul Defoe livrează încă bine, iar puștiul Watmore joacă acum meci de meci. Hull e încă peste Sunderland, cu două puncte, în clasament, dar ambele rămân în zona retrogradării alături de Swansea.

La începutul reprizei secunde, meciul a fost întrerupt preț de aproximativ 10 minute pentru că nocturna de pe Stadiumn of Light nu a avut curent, fanii prezenți la meci luminând cu ajutorul telefoanelor pentru a ne oferi fotografia săptămânii din Premier League.

Watford vs Leicester 2-1

Goluri: Capoue (1′, pasator Deeney), Pereyra (12′, pasator Prodl) – Mahrez (15′, din penalty scos de Vardy)

Watford deschide scorul după 33 de secunde (cel mai rapid gol în prima ligă din istoria formației) într-un meci cu multe greșeli individuale, câștigat de echipa care a jucat mai mult fotbal, în ciuda posesiei și a ocaziilor care s-au împărțit.

Leicester, campioana en-titre a Angliei (știu că știți, dar simt nevoia să reafirm asta, am dramaturgie în taste zilele astea), e la două puncte de prima poziție retrogradabilă.

Tottenham vs West Ham 3-2

Goluri: Winks (51′), Harry Kane (89′, pasator Son și 90+1 din penalty scos de Son) – Antonio (24′, pasator Reid), Lanzini (68′, din penalty scos de Reid)

După al șaselea gol din acest sezon înscris de Antonio cu capul, West Ham intra în avantaj la pauză. Antonio, care a înscris 13 goluri în 2016, are șanse să bată recordul lui Duncan Ferguson, de la Everton, care a dat 9 goluri cu capul în sezonul ’97-’98, dacă-și menține forma bună din prima parte a stagiunii.

După pauză vine egalarea adusă de Harry Winks, jucător de 20 de ani din academia lui Spurs, cu prezențe la naționala de juniori a Angliei la toate grupele de vârstă , aflat la primul său meci ca titular pentru echipa care l-a crescut. Lanzini înscrie de la 11 metri pentru 1-2 și Pochettino schimbă imediat: intră Delle Alli și Heung-Min Son, dar meciul curge către o victorie a Ciocănarilor, atacul nefiind punctul forte al lui Spurs.

În minutul 86, un fan al Ciocănarilor postează acest mesaj pe Twitter:

În traducere liberă: “Am plecat de pe White Hart Lane pentru a prinde trenul, nu văd ce aș putea pierde cu 4 minute rămase de jucat. Hai West Ham!”.

Ce nu a anticipat acest fan a fost că Harry Kane rareori nu marchează în derby-uri londoneze. Două goluri în nici trei minute (ambele cu contribuția coreeanului Son, mutarea decisivă a lui Pochettino) întorc meciul și transformă seara mizerabilă a fanilor de pe White Hart Lane într-una de neuitat.

La nici 40 de minute de la tweet-ul triumfător de mai sus, Liam, fanul West Ham revine:

Middlesbrough vs Chelsea 0-1

Gol: Diego Costa (41′)

A șasea victorie consecutivă pentru Chelsea, care defilează în formula 3-4-3 (17 goluri înscrise și niciunul primit în 6 meciuri) pe care Conte își construiește o campioană. Deocamdată au preluat conducerea clasamentului de la Liverpool, dar sunt 5 echipe în 4 puncte. Diego Costa e golgeterul Premier League (10 goluri), pe când Middlesbrough trăiește periculos în subsolul clasamentului.

West Brom vs Burnley 4-0

Goluri: Philips (4′), Morrison (16′, pasator Rondon), Fletcher (37′, pasator Philips), Rondon (64′, pasator Nyom)

Când te gândești la 4 goluri înscrise de o echipă din Premier League într-un meci, orice trupă antrenată de Tony Pulis e aproximativ ultima variantă pe lista probabilităților. O dată la câțiva ani însă, specializarea în defensivă e abandonată preț de un meci și fanii de pe The Hawtorns iau acasă o aminitire frumoasă.

După golul lui Philips, Burnley a cedat. Era minutul 5. Ce a urmat a fost o execuție publică, am văzut cum West Brom demontează metodic orice încercare a trupei lui Dyche de a respira și înscrie gol după gol. WBA e pe 9 în Premier League, reușind chiar, după galopul de sănătate de luni seara, să aibă chiar golaveraj pozitiv!

Ultima oară când West Brom a învins cu 4-0 în Premier League, i-au avut drept victime tot pe Burnley, în 2014.

Clasamentul Premier League îl puteți consulta aici.